تاریخچه پژو ۴۰۵

پژو ۴۰۵ یک ماشین برای خانواده توسط پژو خودروسازی فرانسوی در سال ۱۹۸۷ منتشر شده است، این محصول خارج از فرانسه هم  تولید می شود.

این شرکت در حدود ۵٫۲ میلیون دستگاه در سراسر جهان فروخته است پژو ۴۰۵ در مدل های سدان و استیشن عرضه می شود.

تردیدی نیست که موفق‌ترین سدان خانوادگی دنیا در دهه ۸۰ میلادی مدل ۴۰۵ بود. خودرویی که در سال ۱۹۸۸ به عنوان خودروی سال اروپا برگزیده شد. بسیاری بر این باورند که پلت‌فرم این خودرو با آلفارومئو ۱۶۴ (از دیگر طراحی‌های پینین‌فارینا) مشارکت دارد. قابلیت بالای فنی، فضای داخلی وسیع، آپشن‌های کاربردی و قیمت مناسب یکی از برتری‌های این خودرو نسبت به هم‌کلاسان آلمانی‌اش بود.
پس از ۲۳ سال هنوز می‌توان تاثیرات حضور این خودرو را در بازار ایران دید. ادعای گزافی نیست که نسخه‌های جدید این خودرو هنوز پس از ۲ دهه نیز با تغییرات «آنچنانی» مواجه نشده است. ۴۰۵ از یک سو پایه‌گذار سبک جدیدی از خودروهای ایران شده بود و از سوی دیگر خواسته یا ناخواسته ستون فقرات صنعتی را تشکیل داد که بارها با اسامی چون تمام ایرانی و ملی معرفی شد.
اگر پیکان گاو شیرده ایران‌خودرو بود، ۴۰۵ نیز معدن طلای این شرکت است. تیپ‌های GL، GLX و این اواخر SLX هر کدام با حذف و اضافه کردن یکی دو آپشن ساده،‌ مشتری خاصی را هدف قرار دادند.
انواع سریر، سمند و سورن بر پایه همین خودرو ساخته شده است. مدل‌‌های RD (مخفف Rear Wheel به معنی محور عقب) و Roa نیز با شاسی و بدنه این خودرو و موتور پیکان ساخته می‌شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید