تا دی ماه سال ۹۷ تولید پژو ۴۰۵ و پراید تداوم خواهد داشت

آن گونه که از اخبار انتشار یافته برآمده است مشخص شده است که همه اتومبیل های تولید شده در ایران تا دی ماه سال ۹۷ شمسی در بازار های خودروی کشورمان خواهند ماند . در واقع ما شاهد آن بودیم که تولید خودروهای «پژو ۴۰۵» و «پراید» تا پایان سالی که گذشت متوقف نشدند و به انضمام آن با تصمیم هایی که گرفته شد تولید خودروهای داخلی تا سال ۹۷ ادامه خواهد داشت . تصمیم های اتخاذی مبنی بر رعایت بالا بردن استانداردها از ۵۲ به ۸۳ مورد بوده است .

با شنیدن این خبر مشخص شد که اخباری که مبنی بر متوقف شدن اتومبیل هایی نظیر: «پراید» و «پژو ۴۰۵» بوده است شایعه ای بیش نبوده است .

پیش از این، پیش‌بینی می‌شد که پس از ۱۰ سال تولید «پراید» و «پژو ۴۰۵»، خط تولید این خودروهای بی‌کیفیت متوقف شود.

در مقاطع مختلف نیز صحبت‌ها و شایعاتی در این مورد به گوش می‌رسید اما به نظر می‌رسد که همچنان تولید این خودروها ادامه خواهد داشت و «پراید» و «پژو ۴۰۵» حداقل تا اواخر سال ۹۷ مهمان بازار کشورمان خواهند بود.

نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در آخرین نشست خبری خود اعلام کرد که استانداردهای خودرویی از ۵۲ مورد به ۸۳ مورد افزایش پیدا کرده‌اند و قرار شد در ستاد سیاست‌گذاری خودرو که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود، در خصوص نحوه اجرای این استانداردها تصمیم‌گیری شود.

توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ ارتباطی به سازمان ملی استاندارد ندارد :

پیروزبخت در واکنش به این موضوع که طبق قانون باید خط تولید خودروهایی که ۱۰ سال از زمان تولیدشان می‌گذرد متوقف شود، گفت:

در هر کشوری بین سازمان‌های مختلف، یک فرایند زنجیره‌ای حاکم است. در ایران نیز همه چیز بر عهده سازمان ملی استاندارد نیست و خودرو هم از این مقوله مستثنی نخواهد بود. موضوع توقف خط تولید خودروهایی که ۱۰ سال از عمرشان می‌گذرد مانند پراید و پژو ۴۰۵، ارتباطی به ما ندارد.

همچنین سعید تاجیک، معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در مورد آخرین وضعیت تولید پراید و پژو ۴۰۵ و زمان توقف تولید این خودروها بیان کرد که باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که خودروی جایگزینی با این قیمت در دنیا به سختی پیدا می‌شود. بسته CKD خودرو تقریبا ۹ تا ۱۰ هزار دلار است که با احتساب نرخ دلار و تعرفه‌ها، کمتر از ۶۰ الی ۷۰ میلیون تومان آب نمی‌خورد؛ بنابراین ما خودروی ۲۰ تا ۳۰ میلیونی که جایگزین پراید و پژو ۴۰۵ شود نداریم.

صالحی نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مورد خیال همه را راحت کرد و گفت تا دی‌ماه ۱۳۹۷، تولید هیچ خودرویی در کشورمان متوقف نخواهد شد. بر اساس رعایت استانداردهایی که توسط شورای عالی استاندارد و سازمان ملی استاندارد ایران تدوین می‌شود، بخش‌های مختلف باید این استانداردها را رعایت کنند و در بخش خودرو نیز، استانداردهایی در زمینه ایمنی، کیفیت، آلایندگی و مصرف سوخت مد نظر قرار می‌گیرد.

تولید پراید و پژو ۴۰۵ از اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ شمسی در ایران آغاز شد. در سال ۹۵ بارها صحبت‌هایی مبنی بر توقف تولید این دو خودرو تا پایان سال مطرح شده بود، اما در نهایت با افزایش تعداد استانداردها به ۸۳ مورد و تغییر پلتفرم خودروهایی که به اصلاح نیاز دارند، تمامی خودروها تا دی‌ماه ۹۷ به حیات خود ادامه می‌دهند و پس از آن در مورد تولید یا توقف تولید آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید