چگونگی تولید پژو GLI

 چند سال گذشته  وقتی که منوچهر منطقی، سکان هدایت ایران‌خودرو را به عهده گرفت  از طرف  مدیران آن زمان ساپکو پیشنهادی مبنی بر پایین آوردن بعضی از هزینه‌های تولید پژو ۴۰۵ دریافت نمود تا قیمت این خودرو به ۸ میلیون تومان برسد
منطقی هم  این پیشنهاد را قبول کرد  و در  گفت‌وگویی با خبرنگاران ، ایده پژو ۴۰۵ با قیمت پایین یا همان  (Gli) را به اطلاع مردم  رساند.
اعلام رسانه‌ای منطقی باعث شد که خیلی  از مشتریان  پژو ۴۰۵ که این خودرو را پیش‌خرید نموده  بودند، حواله‌های خود را به این کمپانی  برگردانند  و در انتظار پژوی ۸میلیونی که منطقی از آن صحبت کرده بود ، بنشینند.
ولی  مدیران ایران‌خودرو، پس از بررسی های وسیع تر  دریافتند  که اصولا  ساخت  پژو‌های ۸ میلیونی امکان‌پذیر نمی باشد  مگر اینکه شرکت قصد کند  با زیان این خودرو را بفروشد
 در هر صورت پژوی ۸ میلیونی وعده داده شده بعد از مدتی ساخته شدولی قیمت آن از ۸ به ۱۰میلیون تومان افزایش یافت  و نام پژو Gli را به آن دادند
پژو Gli از حیث  قدرت و نوع موتور فرق چندانی  با ۴۰۵ ندارد. همچنین در طراحی گیربکس هم تفاوتی مشاهده نمی‌ گردد.
حذف سیستم گیرنده و فرستنده نوری، قفل مرکزی و نیز شیشه بالابر برقی‌ درهای جلو و همچنین عدم برخورداری از صداگیر زیرموتور و فرم نگه‌دارنده ابزار‌های داخل چرخ زاپاس، از تفاوت‌های این خودرو نسبت به Glx  می باشد
رنگ بدنه Gli نیز سالید (روغنی) می باشد و سپر‌های جلو و عقب هم که در Glx همرنگ بدنه خودرو است در Gli مشکی می باشد
به دلیل  همین  موارد قیمت پژو Gli به حدود ۱۰میلیون تومان رسید. با این اوصاف  مردم استقبال خوبی از این خودرو کردند  تا حدی  که بر فروش سایر محصولات ایران‌خودرو به ویژه ۴۰۵ تاثیر منفی نهاد  و بیشتر ۴۰۵‌های تولیدی در پارکینگ ایران‌خودرو انبار شد.
بعد  از اتفاق این جریانات، مدیران جدید ایران‌خودرو متوجه شدند  که با اقدام خود در تولید Gli نه تنها درآمدزایی نداشته‌اند، بلکه سبب  کاهش فروش برخی از محصولاتشان هم گشته است
به همین دلیل خط تولید پژو Gli در حالی که هنوز هم متقاضیان زیادی داشت بسته شد
تولید دوباره Gli در ایران‌خودرو :
با شروع شدن  مرحله جدید طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده، سمند، Gli، پراید و ون به عنوان خودرو‌های موردتایید سازمان ترافیک کشور برای بدل گشتن  به تاکسی گزینش  شدند.
ولی نهایتا قرار شد خودروسازهای کشور فقط  تاکسی‌های سمند و پراید را برای این هدف بسازند.
از آنجا که پژو GLi بین تاکسی‌داران، مشتریان  زیادی داشت، سازمان تاکسیرانی درخواستی مبنی‌بر تولید ۱۵هزار تاکسی GLi را از ایران‌خودرو نمود . صادقی مجد، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی کشور، در این رابطه بیان میکند  با وجود این درخواست فکر نمیکنم  که تاکسی GLi در کشور تولید شود، چون در جلسه‌ای که در دو هفته قبل  با مسوولان ایران‌خودرو داشتیم، بیان شد  که خط تولید این خودرو به طور کلی جمع‌آوری شده است و دیگر تولید نخواهد کرد اگر چه صادقی‌مجد، از تولید تاکسی‌های GLi کاملا ناامید گشته  است ولی شنیده‌ها حکایت از آن دارد  که بعد از جلسه مذکور، تولید ۱۵هزار تاکسی GLi در دستور کار ایران‌خودرو قرار گرفته است تا با قیمتی حدود ۱۰میلیون تومان به هدف  خدمات‌رسانی به ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی کشور عرضه شود.
از سوی  دیگر به گفته تیموری کرمانی، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران، تا به الان  چهار هزار و ۵۹۹نفر از تاکسی‌داران تهران برای از رده بیرون نمودن تاکسی‌های فرسوده ثبت‌نام کرده‌‌اند که از این تعداد ۴۷درصد خواهان سمند، ۴۷ درصد خواهان پژو GLi و ۶درصد متقاضی پراید بوده‌اند.
با این اوصاف  با توجه به خواستن  تاکسی‌داران از پژو GLi، ساخت دوباره این خودرو رونق دیگری به ناوگان تاکسیرانی خواهد بخشید. مهران سالاریه، مدیر پروژه‌های تاکسی طرح نوسازی خودروهای فرسوده هم در این خصوص بیان دارد :
طبق  قراردادی که سازمان تاکسیرانی کشور با خودروسازها بسته است تا آخر سال جاری ۲۰هزار تاکسی پراید و ۱۰هزار تاکسی سمند دوگانه‌سوز در سایپا و ایران‌خودرو تولید خواهد گشت.
بنابر گفته وی طی سال جاری ۵۰هزار تاکسی فرسوده از سطح کشور جمع‌آوری و به همین تعداد، تاکسی نو و دوگانه‌سوز وارد ناوگان تاکسیرانی کشور خواهد گشت
او بیان می دارد : ۳۲هزار تاکسی فرسوده و ۱۸هزار مسافرکش پلاک سفید، فرسوده این تعداد را تشکیل می‌دهند.
به گفته وی با توجه به اینکه از ۵۰هزار تاکسی نو، ۲۰هزار دستگاه پراید و ۱۰هزار دستگاه سمند خواهد بود، بنابراین ۲۰هزار ظرفیت خالی باقی می‌ماند که احتمالا حدود۶تا ۱۰هزار دستگاه آن به وسیله تاکسی‌های آردی روآ پر شود.
سالاریه بیان میکند :
مسوولان ایران‌خودرو تلویحا گفته‌اند که می‌توانند تا پایان آذرماه شش تا ده‌هزار تاکسی آردی روآ بسازند که البته در این رابطه هنوز قراردادی بسته  نشده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید